Huyların Oyunu...



Dünya yaratılmadan önce, iyi ve kötü huylar ne yapacaklarını bilemez

vaziyette dolanıyorlarmış. Bir gün toplanmışlar ve her zamankinden daha fazla canları sıkkın oturuyorlarken, saflık ortaya bir fikir atmış;

''Neden saklambaç oynamıyoruz?''

Ve hepsi bu fikri beğenmiş… Çılgınlık bağırmış ''Bende ebe olmak ve saymak istiyorum''... Ve başka hiç kimse Çılgınlık' ı arayacak kadar çıldırmadığı için Çılgınlık bir ağaca yaslanmış ve saymaya başlamış. 1, 2 ,3... O saydıkça iyi huylarla kötü huylar saklanacak yer aramışlar ; Şefkat Ay'ın boynuzuna asılmış; İhanet çöp yığınının içine girmiş , Sevgi bulutların arasına kıvrılmış ; Yalan taşın altına saklanacağını söylemiş ama yalan söylemiş çünkü gölün dibine saklanmış; Tutku dünyanın merkezine gitmiş ; Para Hırsı bir çuvalın içine girerken çuvalı yırtmış. Aşk kararsız olduğu için, nereye saklanacağını da bilmiyormuş. Bu insanı şaşırtmamalı çünkü insan Aşkı saklamanın ne kadar zor olduğunu bilir. Ve Çılgınlık 100’ü  saydığı anda Aşk sıçrayıp güllerin arasına girmiş ve saklanmış.

Ve Çılgınlık bağırmış  “Önüm, arkam, sağım, solum sobe geliyorum!” diye. İlk önce Tembellik' i görmüş,  çünkü saklanacak enerjisi yokmuş. Sonra Şefkat ' i ayın boynuzunda,  İhanet ' i çöpler arasında, Sevgi'yi bulutların arasında, Yalan' ı gölün dibinde ve Tutku 'yu dünyanın merkezinde…
Hepsini birer birer bulmuş sadece biri hariç.

Umutsuzluğa kapılan Çılgınlık'ın kulağına Haset fısıldamış: Aşk' ı bulamıyorsun, çünkü o güllerin arasında saklanıyor demiş. Çılgınlık çatal şeklinde tahta bir sopa almış ve güllerin arasına saplamış saplamış ta ki yürek burkan bir haykırış onu durdurana kadar. Ve haykırıştan sonra, Aşk elleriyle yüzünü kapayarak ortaya çıkmış.

Parmaklarıyla kapadığı gözlerinden sicim gibi kan akıyormuş. Çılgınlık, Aşk'ı bulayım derken heyecandan Aşk' ın gözlerini kör etmiş.. “Ne yaptım ben? Ne yaptım ben?” diye bağırmış. “Seni kör ettim… Bu hatamı nasıl onarabilirim?” demiş.

Aşk cevap vermiş “Gözlerimi geri veremezsin. Ama benim için bir şey yapmak istersen benim kılavuzum olabilirsin”

 

İşte O günden beri, Aşk'ın gözü kördür ve Çılgınlık da her zaman onun

yanındadır…

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !